26 luty 2024

Poszukiwania śladów bitwy pod Kliszowem, ostatniej z udziałem husarii

zdjęcie: Poszukiwania śladów bitwy pod Kliszowem, ostatniej z udziałem husarii / pixabay/6722865
Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna zapowiedziała podjęcie prac archeologicznych w rejonie Kliszowa (pow. pińczowski), znanego z historycznego starcia z 1702 roku pomiędzy wojskami szwedzkimi a sasko-polskimi w trakcie wielkiej wojny północnej - ostatniej bitwy z udziałem husarii.
REKLAMA

Celem ekspedycji jest odkrycie i zabezpieczenie pozostałości po konfrontacji, która miała kluczowe znaczenie dla historii Polski. 19 lipca 1702 r. pod Kliszowem wojska szwedzkie Karola XII pokonały armię sasko-polską Augusta II. Podczas bitwy husaria wykonała dwie nieudane szarże, po czym wycofała się z pola walki.

Prace archeologiczne skupią się na wytypowanym terenie, gdzie według historycznych relacji i wstępnych badań, mogły znajdować się główne punkty starcia oraz obozowiska obu armii. Zespół badawczy, złożony z pasjonatów historii, wykorzysta najnowsze technologie, w tym georadary i drony, by zwiększyć szanse na odnalezienie artefaktów związanych z bitwą.

„Samo pole bitwy jest nam znane. Sporo dokumentów możemy znaleźć w archiwach szwedzkich. Natomiast do tej pory tajemnicą jest miejsce pochówku żołnierzy. Zginęło tam prawie 3 tys. ludzi, którzy po bitwie byli prawdopodobnie grzebani w zbiorowych mogiłach, ale do tej pory ich miejsce nie jest znane. Od tego będziemy chcieli zacząć. Mamy już wytypowane pierwsze miejsca, w których będziemy chcieli rozpocząć prace” – powiedział PAP Sebastian Grabowiec, prezes Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej.

Poszukiwacze spodziewają się znaleźć nie tylko uzbrojenie i amunicję, ale również przedmioty codziennego użytku żołnierzy.

„W niedzielę spotkaliśmy się z mieszkańcami, właścicielami terenu, przedstawicielami gminy. Pierwsze badania w terenie w okolicach Kliszowa mają się rozpocząć za około trzy tygodnie. Właściwe prace archeologiczne i powierzchniowe planowane są na lato” – dodał Grabowiec.

Bitwa pod Kliszowem, stoczona 19 lipca 1702 roku, jest jednym z ważniejszych starć wielkiej wojny północnej (1700-1721) pomiędzy wojskami szwedzkimi pod dowództwem króla Karola XII a połączonymi siłami polsko-saskimi, dowodzonymi przez Augusta II Mocnego. Starcie to odbyło się w okolicach wsi Kliszów, ok. 12 km do Pińczowa w woj. świętokrzyskim.

Bitwa zakończyła się klęską sił polsko-saskich, co umocniło pozycję Szwecji jako dominującej siły militarnej w regionie Bałtyku i wpłynęło na dalszy przebieg konfliktu.

Bitwa miała dalekosiężne konsekwencje dla Polski, osłabiając jej pozycję na arenie międzynarodowej. Przyjmuje się, że udział husarii w bitwie pod Kliszowem był ostatnim wykorzystaniem tej formacji do działań zbrojnych. Największe tryumfy święciła ona w XVII w., kiedy to jej postawa bitewna decydowała o zwycięstwach m.in. pod Kircholmem (1605), Kłuszynem (1610) i Wiedniem (1683).

Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna uczestniczy w cyklicznych badaniach archeologicznych pola średniowiecznej bitwy pod Grunwaldem, a także na górze Manyłowa w Bieszczadach, gdzie toczono ciężkie walki podczas I Wojny Światowej. Grupa ma na swoim koncie także m.in. odkrycie cmentarza wojennego z 1915 roku w Królewicach w gminie Koprzywnica (Świętokrzyskie). (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Busko-Zdrój
15.2°C
wschód słońca: 05:16
zachód słońca: 19:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Busku

kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Bristol Busko ART, Busko-Zdrój,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-02 15:00
miejsce
Buskie Samorządowe Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-06 19:00
miejsce
Buskie Samorządowe Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-27 14:00
miejsce
Sala Widowiskowa/Kino, Solec...
wstęp biletowany