reklama
16 październik 2024

GDDKiA zamówiła budowę obwodnicy Kroczyc w ciągu DK78

zdjęcie: GDDKiA zamówiła budowę obwodnicy Kroczyc w ciągu DK78 / v46449882
v46449882
Budowę obwodnicy Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78, o długości ok. 9,1 km, zamówił katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Firma NDI z Sopotu ma ją wykonać za 162,3 mln zł do kwietnia 2027 r.
REKLAMA

To pierwsza obwodnica realizowana w woj. śląskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Obwodnice kolejno: Kroczyc, Pradeł oraz Szczekocin i Goleniów będą kontynuacją obwodnic Poręby i Zawiercia w ciągu DK78. Poprowadzone będą po nowym śladzie, wytyczonym na niezurbanizowanym terenie, na którym głównie znajdują się pola uprawne - jako droga główna ruchu przyspieszonego o przekroju jednojezdniowym, złożonym z dwóch pasów ruchu.

Obwodnica Kroczyc będzie bezpośrednio kontynuacją obwodnicy Poręby i Zawiercia, której pierwszy etap jest w realizacji, a dla drugiego etapu na początku maja br. wybrano wykonawcę (Polaqua z ceną ponad 234 mln zł). Koniec tej trasy będzie się łączył z obwodnicą Pradeł (w przetargu w ostatnich dniach wybrano wykonawcę; również NDI).

Wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy obwodnic: Kroczyc, Pradeł oraz Szczekocin i Goleniów katowicki oddział zamówił po trzech przetargach w listopadzie 2020 r. Są to trzy sąsiadujące ze sobą inwestycje o łącznej długości prawie 25 km zapisane w Programie budowy 100 obwodnic.

Przetarg na obwodnicę Kroczyc ruszył w listopadzie ub. roku. Oferta NDI za 162,3 mln zł okazała się najtańszą spośród piętnastu złożonych; została ona wybrana w czerwcu br. Jak wynika z informacji rzecznika katowickiego oddziału GDDKiA Marka Prusaka, umowę podpisano 11 października br.

Inwestycja rozpocznie się rondem w Żerkowicach (koniec obwodnicy Zawiercia), a zakończy przed miejscowością Pradła (początek obwodnicy Pradeł). Trasa o długości ok. 9,1 km ma przebiegać w nowym śladzie, gdzie obecnie znajdują się głównie pola uprawne. Prócz jednojezdniowej drogi planowane są dwa ronda, cztery wiadukty, ciągi piesze i pieszo-rowerowe oraz inna infrastruktura.

Pozostałe obwodnice są w różnych fazach przygotowań. Od kwietnia br. trwa przetarg na obwodnicę Pradeł o długości 2,3 km (w ostatnich dniach wybrano ofertę NDI za 64,9 mln zł). GDDKiA szacuje, że umowę podpisze w grudniu br., a prace zakończą się na przełomie 2026 i 2027 r.

Wojewoda śląski proceduje wniosek o decyzję ZRID dla obwodnicy Szczekocin i Goleniów, której początek ma znajdować się w Zawadzie Pilickiej, a koniec w miejscowości Moskorzew na terenie woj. świętokrzyskiego. Przetarg na budowę tego odcinka o długości 13,1 km GDDKiA planuje ogłosić jeszcze w tym roku.

Projektanci pracują też nad dokumentacją dla rozbudowy odcinka DK78 Pradła – Irządze (do Zawady Pilickiej). W efekcie tych wszystkich działań do 2027 r. GDDKiA przebuduje lub wybuduje w nowym śladzie całość liczącego prawie 55 km przebiegu DK78 we wschodniej części woj. śląskiego.

Budowa wszystkich tych obwodnic i przebudowa jednego odcinka wynikają z konieczności dostosowania całego ciągu drogi krajowej nr 78 do przenoszenia obciążeń 11,5 tony na oś. Wraz z jezdnią główną powstanie oświetlenie, oznakowanie, bariery ochronne, osłony przeciwolśnieniowe i ogrodzenie, a także urządzenia ochrony środowiska m.in. przeciwhałasowe i zbiorniki retencyjne.

W woj. śląskim w programie 100 obwodnic mają powstać też obwodnice: Herbów Nowych i Blachowni (12,5 km w ciągu DK46) oraz Świerklańca i Nakła Śląskiego (ok. 12 km w ciągu DK78). (PAP)

mtb/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Busko-Zdrój
2°C
wschód słońca: 06:48
zachód słońca: 15:54
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Busku

kiedy
2024-11-17 18:00
miejsce
Buskie Samorządowe Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 19:00
miejsce
Bristol Busko ART, Busko-Zdrój,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 18:00
miejsce
Bristol Busko ART, Busko-Zdrój,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 15:00
miejsce
Buskie Samorządowe Centrum...
wstęp biletowany