reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
9 styczeń 2025

Muzeum Narodowe w Krakowie pokaże polską sztukę w Kioto, Londynie i Bukareszcie

zdjęcie: Muzeum Narodowe w Krakowie pokaże polską sztukę w Kioto, Londynie i Bukareszcie / fot. PAP
fot. PAP
Muzeum Narodowe w Krakowie przygotuje wystawy w Kioto, Londynie i Bukareszcie, na których zaprezentuje obrazy młodopolskich artystów, portrety Wyspiańskiego oraz prace będące wyrazem poszukiwania polskiego stylu narodowego. Sztukę z Japonii i Rumunii będzie można z kolei zobaczyć w Krakowie.
REKLAMA

"To wielka satysfakcja dla nas i wielkie wyróżnienie, że nasze muzeum już w tym roku stanie się ambasadorem sztuki polskiej w świecie, ponieważ jako jedyne muzeum organizujemy aż trzy wielkie wystawy sztuki polskiej za granicą, i to w trzech spektakularnych miejscach" – zapowiedział prof. Andrzej Szczerski, p.o. dyrektora instytucji, podczas konferencji prasowej poświęconej planom muzeum na 2025 r.

W Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kioto zorganizowana zostanie wystawa "Young Poland" prezentująca ponad 150 prac artystów Młodej Polski - obrazów, rysunków, grafik i rzemiosła artystycznego. Ekspozycja będzie poświęcona najważniejszym problemom, które poruszała ówczesna sztuka – od prób impresjonistycznych po symbolizm i poszukiwanie stylu narodowego. Pokaz zaplanowany na marzec będzie towarzyszył obecności Polski na EXPO w Osace.

Prace jednego z najważniejszych młodopolskich artystów Stanisława Wyspiańskiego zostaną w podobnym czasie zaprezentowane na osobnej wystawie zorganizowanej w Narodowej Galerii Portretu w Londynie. Pokaz będzie miał ukazywać różnorodność sztuki portretowej Wyspiańskiego oraz wpływ, jaki wywarł on na rozwój polskiego malarstwa i kultury. W kwietniu natomiast w Muzeum Narodowym Historii Rumunii w Bukareszcie MNK planuje wystawę "Polskie Style Narodowe. 1890-1914". W ramach Sezonu Kulturalnego Polska - Rumunia zaprezentowane zostaną tam obrazy, grafiki, rzeźby i sztuka użytkowa opowiadające o poszukiwaniu polskiego stylu narodowego.

Sztukę krajów i muzeów, do których powędrują wiosną polskie zbiory, będzie można zobaczyć w Krakowie. W połowie stycznia na wystawie czasowej zaprezentowanych będzie 300 prac Kitagawy Utamaro, jednego z największych mistrzów japońskiego drzeworytu okresu Edo (1603-1868). Z kolei wystawa "Dacja. Zapomniane królestwo" z muzeum w Bukareszcie w drugiej połowie roku przybliży legendarne skarby z II i I tysiąclecia p.n.e. z terenu współczesnej Rumunii.

W Gmachu Głównym MNK od sierpnia do listopada będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Józefowi Chełmońskiemu, przygotowaną wspólnie z Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Narodowym w Poznaniu. „To podsumowanie wieloletniego projektu badawczego i konserwatorskiego poświęconego twórczości tego artysty, który nigdy nie doczekał się jeszcze tak wielkiej monografii. Zobaczymy wiele jego arcydzieł ze zbiorów publicznych i prywatnych” – zaznaczył Andrzej Szczerski.

Jak przekazali w czwartek przedstawiciele MNK, instytucja zamknęła 2024 rok z rekordową frekwencją 1 mln 859 tys. odwiedzających. Najczęściej odwiedzanymi oddziałami były Muzeum Czartoryskich, Gmach Główny i Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

W 2024 roku muzeum zrealizowało 23 wystawy przedstawiające m.in. sztukę Gruzji, putta w sztuce renesansu czy prace najważniejszych polskich artystów i projektantów działających po 1989 roku. Największym zakupem MNK w poprzednim roku była kolekcja ubiorów zaprojektowanych przez Gosię Baczyńską, które można oglądać na wystawie w MNK Szołayscy.(PAP)

Julia Kalęba

juka/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Busko-Zdrój
0.5°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 16:03
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Busku

kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Buskie Samorządowe Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 19:15
miejsce
Buskie Samorządowe Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-28 19:00
miejsce
Buskie Samorządowe Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 19:00
miejsce
Sala Widowiskowa/Kino,...
wstęp biletowany